Koně
V neděli 28. října 2012 okolo 8 hodiny ráno jsme vyrazili na cestu. Cíl naší cesty byl Frýdek-Místek kam jsem si jela koupit krásnou černou kobylku Izabelku. Cesta utíkala velice pomalu..Ale po menším zdržení v Ostravě jsme konečně po šesti hodinách dorazili ke kobylce. Ihned jak jsem ji spatřila mě naprosto uchvátila svou krásnou velkou hlavou a věděla jsem, že bez ní domu neodjedu. Ale samozřejmě bylo potřeba jí trošku ozkoušet pod sedlem. Ač jsem již několik let na koni neseděla tak jsme to spolu zvládli naprosto výborně. Izabel byla moc moc hodná. Takže jsme jí bez menších problémů naložili do vozejku a vyrazili zpátky na Svárov. Věděli jsme, že nás opět čeká šest hodin na cestě. I když cesta utíkala o trochu lépe přeci jen to byla pořádná štreka. Tak jsem k radosti Všem usmažila v zeleňáku řízečky a hned se po nich zaprášilo.. Domu jsme přijeli už za tmy takže Izabelka šla rovnou spinkat do boxu naproti kravičkám s kterýma tam teď sousedí. Ale ve výběhu má samozřejmě pět koňských kamarádů aby se měla na koho šklebit :))
A jaké plemeno že je vlastně Izabelka? Jedná ze o tzv. šlonzáka..
Jedná se o chov oldenburského koně v původní verzi, tak jak již byl převážně anglizováním přeměněn do koně skokového - jezdeckého. Oldenburg tak jak vznikl patří mezi karosiery a těžké teplokrevníky a v původní verzi se chová v několika zemí. Rodištěm tohoto plemene je hřebčín Moritzburg u Dražďan, který patří mezi pilíře chovu tohoto plemene na světě. Jedná se o takové zakázané ovoce které je dnešními představiteli řízení chovu koní zakazováno, i když je na dosah. Hřebčín při slavnostních dnech předvádí zhruba tři desetispřeží plemených hřebců najednou, což nedají dohromady Kladruby a Slatiňany najednou. V Německu je toto plemeno označováno jako Schweres warmblut. Plemeno je staré stejně jako staré ostatní karosierské rody, kladrubácí a podobně. Žádný kříženec. Koně těchto plemen vyhrávají soutěže spřežení.
V polsku se chová obdobná verze těžkého teplokrevníka v hřebčíně Ksiaz, kdy původy jsou s němci proleté. V hantýrce se těmto koním říká šlonzák, protože polsky je uveden jako kun rasy slazkej a světově je překládán jako silesian horse.
Koně SW a SL vyhrávají i v čechách nejvyšší soutěže ve spřežení, papř. černý hřebec Eliot po Erbe |( mimo jiné držitel licence do chovu ČT ) vyhrál závody Klaruby n/L i Světový pohár a polský Regiment byl v Kladrubech II.
Dále se chová v holandsku, kde je převážně prolit v chovu těžkého teplokrevníka plemene, nebo označení gronigen.
takže šlonzák, těžký teplokrevník s dlouhou tradicí, patří mezi karosiery a kočárové koně stejně jako kladrubák, lipicín, fries a podobně. Šlonzák proto, že domovem je stejně jako u kladrubáka obec Kladruby n/L, tak u šlonzáka polské vojvodstvo slezske.