Jdi na obsah Jdi na menu
 


obec Svárov

2.jpgObec Svárov se nachází v okrese Kladno, zhruba 3 km jihovýchodně od Unhoště a 20 km západně od centra Prahy.

Svárov je prastará osada, jejíž jméno odvozuje Karel Jaromír Erben od „Svaroha", boha pohanských Slovanů. Roku 1249 patřila osada klášteru břevnovskému, ale v letech 1256 až 1260 vyměnil klášter osadu Svárov s králem Přemyslem Otakarem II. za jinou ves. Podle Karla Jaromíra Erbena se to stalo již v roce 1249 za krále Václava I.V této době tu bývala tvrz, jež byla potom sídlem rytířů ze Svárova. Na blízku tvrze, ne-li v ní samé, stála kaple opodál dřevěné zvonice. Dnešní kostel svatého Lukáše - patrona malířů - má ve zdivu prvky románské a kněžiště je gotické. Přesná doba vzniku není známa.
Více informací o obci Svárov naleznete na oficiálních stránkách
www.svarov.eu

 

Kam se ve Svárově a jeho blízkém okolí vydat?

  • Svárovská lípa

Památný strom lípa srdčitá (Tilia cordata) se nachází zhruba 1 km jihozápadním směrem od Svárova v lese na souřadnicích (50°3'2.526"N, 14°8'33.677"E) . Stáří stromu se již po dobu padesáti let odhaduje na 200 let. V minulosti zde bylo hráváno ochotnické divadlo. V současné době se pod stromem nachází lavice se stolem, kde je možno v klidu odpočívat.

Vyznačení na mapě : www.mapy.cz/Svárovská lípa

 

  • Málkova vyhlídka

Málkova vyhlídka se nachází cca 700 m západním směrem od Svárovské lípy. V minulosti tu stávala dřevěná rozhledna, kterou nechal postavit c. k. lesní správce F. Málek. Můžete tu posedět na lavici pro "obry", odkud se Vám rozprostře nádherný výhled do údolí potoka Loděnice (Kačák). V dáli je možno vidět vápenku v Loděnicích.

Vyznačení na mapě : www.mapy.cz/Málkova vyhlídka

 

  • Štola sv. Vojtěcha

Vchod do štoly se nachází cca 400m jižním směrem od Svárovské lípy, po levé straně cesty vedoucí do Rejnova. Štola sloužila v předminulém století k těžbě železné rudy. Údajně je tato štola propojena se systémem štol v Chrustenicích. V Chrustenicích je možno navštívit skanzen těžby železné rudy.

Vyznačení na mapě : www.mapy.cz/Štola sv. Vojtěcha

 

  • Vysoký vrch

Západním směrem od Svárova je na lesnatém obzoru možno spatřit Vysoký vrch s vrcholem ve výši 486 m nad mořem. V roce 2008 byla na vrcholu vybudována rozhledna s volným přístupem, odkud je krásný výhled do okolí. Za příhodných podmínek je vidět hřeben Krušných hor a Českého lesa s typickým vrcholem Čerchova.  Nejlépe se na vrchol dostanete ze silnice mezi Poteplím a chyňavskou hájovnou, kde je ve směru z Poteplí po pravé straně rozlehlá manipulační plocha pro dřevo a dá se zde zaparkovat. Pak již jen jdete do kopce.

Vyznačení na mapě: www.mapy.cz/Vysoký vrch 

 

  • Rozhledny v blízkém okolí

Krom již uvedené rozhledny na Vysokém vrchu můžeme navštívit rozhlednu na Kožově hoře (nadmořská výška 456m) s přístupem v době otevření restaurace (denně 11 - 23 hod.) rozhledna byla vybudována v roce 1930 a je vysoká 30 m. Naleznete ji po pravé straně silnice mezi Braškovem a Kladnem.

Další rozhlednu naleznete v lese za obcí Lhotka u Berouna ve směru na Vráž v nadmořské výšce 462 m. Rozhledna byla vybudována na vysílači telefonního operátora a vstup je placen. Rozhlednu provozuje obecní úřad. Otevřena je pouze v turistické sezoně.

 

  • Léčivá studánka Žlábek v Poteplí 

Studánku Žlábek naleznete pod Vysokým vrchem. Přístupové cesty jsou buď z Poteplí, kde od mlýna vyrazíte přes mostek proti proudu Kačáku. Lze jet autem až na rozlehlou lesní křižovaku u Roučmídova mlýnu, kde pak již pěšky odbočíte vlevo, nebo ze silnice mezi obcemi Chyňava a Bratronice, v místech kde je označen začátek a konec berounského a kladenského okresu, odbočíte vpravo ve směru od Chyňavy. Zaparkujete a pak pěšky po cestě kolmé k vozovce, neboť lesních cest v tomto místě ústí několik, se vydáte k léčivé studánce u které je postavena zrestaurovaná kaplička s obrazem Madony a k napití poslouží několik hrnečků, které jsou k dispozici. O historii tohoto místa se již dočtete na informační tabuli přímo u studánky.

Vyznačení na mapě : www.mapy.cz/Studánka Žlábek 

 Zdroj:  http://www.svarov.eu/